XII Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin

poniedziałek, 08-05-2023 | dodał: GS


7 maja w naszym Sanktuarium, kolejny już raz, gościliśmy Rodziny z całej naszej diecezji.

Wydarzenie rozpoczęło się od obrzędu instalacji nowych kanoników. W Wielki Czwartek bp Kazimierz Gurda ustanowił nowych kanoników Kapituły Kolegiackiej Parczewskiej ks. Bogusława Filipiuka, proboszcza parafii Samogoszcz i ks. doktora Adama Kulika, proboszcza parafii Jeleniec. Ponadto ks. biskup przeniósł do grona kanoników gremialnych ks. kan. Jacka Seredę, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Siedleckiej.

Mszy św. koncelebrowanej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie, przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. - Bądźmy otwarci na działanie Ducha Świętego. Niech On nas prowadzi – mówił w homilii Pasterz Kościoła Siedleckiego. Duch św. pobudza nas, aby tak jak Maryja zawierzyć swoje życie Bogu. Wielu pragnie to uczynić przez wstawiennictwo Matki Bożej. Dzięki temu zwierzeniu uczymy się lepiej kochać. Jest to proces, który trwa całe życie. Nie możemy zrażać się trudnościami i porażkami. Duch św. jest stale obecny, aby nam pomagać ,aby nas umacniać, dawać nam nadzieję, że nasza miłość małżeńska rodzinna i do Ojca Niebieskiego staje się coraz lepsza – mówił biskup.

Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską. Na zakończenie Eucharystii nastąpił Akt Zawierzenia Rodzin Matce Bożej na zakończenie Diecezjalnych Rekolekcji Zawierzenia. Następnie konferencję na temat „Chcę cię kochać lepiej. Sztuka budowania komunikacji małżeńskiej” wygłosili Iga i Konrad Grzybowscy z Warszawy.

- Nasza komunikacja to codzienność, czyli mówienie o swoich potrzebach, oczekiwaniach i docenianiach drobnych rzeczy. Nie wystarczy przyjechać do Parczewa i wysłuchać konferencji. Żeby kochać lepiej, musimy się starać każdego dnia, rozmawiać o tym co czujemy, co przeżywamy. Mężczyzna się nie domyśli, więc musimy uczyć się tej rozmowy. Bez komunikacji będziemy stali w miejscu. Ważne, żebyśmy rozmawiali i uczyli się tej miłości – mówią małżonkowie z 10-letnim stażem Iga i Konrad Grzybowscy.

Swoim świadectwem komunikacji małżeńskiej podzielili się też Anna i Łukasz Wileńscy, członkowie Ruchu Światło Życie oraz Edyta i Andrzej Bekulart z Ruchu Szensztackiego.

tekst: za podlasie24, foto: Anna i Jacek Kozakowie