Schola dziecięca

Opiekun: Pan Marcin Korpysz - Organista , ks. Michał
Spotkania: Piątki, godzina 17.00

Schola dziecięca zaczęła istnieć w naszej parafii od lat osiemdziesiątych, kiedy do naszej parafii przybyły siostry Urszulanki. To właśnie dzięki ich inicjatywie i ówczesnego organisty pana Romana Lipki oraz za zgodą księdza proboszcza Mieczysława Marczuka, schola dziecięca rozpoczęła swoją działalność. Jak zawsze początki były nie łatwe, ale w krótkim czasie udało się dojść do wysokiego poziomu wykonywanych pieśni liturgicznych oraz piosenek religijnych. Przez scholę przewinęło się bardzo dużo dzieci. Osoby, które jako pierwsze zaczynały przygodę ze śpiewem są dziś już rodzicami, a ich dzieci śpiewają obecnie w scholi. Opiekę duchową i muzyczną nad scholą sprawują ks.Marcin Prudaczuk oraz pan organista Marcin Korpysz.

Nasza schola to grupa pełna radości i zapału, otwarta na muzykę, śpiew, przygodę, ucząca się otwierać serce na innych ludzi. Dziecięca schola parafialna liczy obecnie 23 osoby – składa się z dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 13 lat. Swoim śpiewem wychwalają Pana Boga, ubogacając liturgię na mszach dziecięcych, które są sprawowane w każdą niedzielę o godz. 10.30, oraz na nabożeństwach związanych z różnymi okresami roku liturgicznego, takimi jak Roraty, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale. Próby odbywają się w każdy piątek o godzinie 17:00 w sali katechetycznej w budynku plebanii oraz na 30 minut przed niedzielną mszą św. o godz. 10.00, by wspólnie z zebranymi w kościele ludźmi prześpiewać pieśni, które będą wykonywane w trakcie mszy św.

Każda próba rozpoczyna się od krótkiej modlitwy, po której następuje rozśpiewka (chodzi tu między innymi o wyćwiczenie poprawnej dykcji właściwego oddechu, oraz emisji głosu), a po niej właściwa nauka śpiewu pieśni liturgicznych oraz piosenek religijnych. Nasze próby to nie tylko śpiew – w wielu momentach zarówno pan Marcin jak i ks. Grzegorz mówią dzieciom o treściach niedzielnych czytań liturgicznych, o charakterze liturgicznym mszy, w których uczestniczą dzieci. Przez te spotkania pragniemy także zawiązać wspólnotę życzliwości i wzajemnej miłości – dokonuje się tutaj szeroko rozumiany proces wychowania dzieci. Uczą się one zasad dobrego współżycia we wspólnocie przez radość, śpiew i zabawę. Wszystkie dzieci, które kochają muzykę i  zostały obdarzone talentem muzycznym zapraszamy na próbę! Bowiem schola to również wspólne bycie razem o czym świadczą nasze spotkania integracyjne.